top of page
א

גביית מזונות הוצל"פ

פתיחת תיק מזונות בהוצאה לפועל

גביית-מזונות.jpg

אציג את הנושא בשני ערוצים מנוגדים. מצד אחד מסלולי גביית מזונות דרך הוצאה לפועל.
מהצד השני , אני, עו"ד נוי יוספזון-בוסני - עו"ד הוצאה לפועל מזונות - כמייצגת את הצד המתגונן.

 

מסלולי גביית מזונות דרך הוצאה לפועל:

גביית מזונות בהוצאה לפועל באופן עצמאי ישירות ע"י הזוכה.
כאן התהליך מתבצע באופן אוטומטי ע"י מערך האכיפה והגבייה. מסלול זה מתאים במיוחד למקרים בהם החייב בדמי מזונות מפסיק מסיבות שונות לעמוד בגובה ובמועדי התשלומים שנקבעו בהסכמה או ע"פ פסק דין.
בידי מערך האכיפה מגוון כלים שנועדו להביא את החייב לעמוד בתשלום חוב מזונות בהוצאה לפועל  כולל "צו מאסר הוצאה לפועל מזונות" שיכול להגיע לתקופה של עד 21 יום.

מסלול גביית מזונות בהוצאה לפועל ע"י עורך דין.
מסלול שנועד בעיקר למקרים בהם מדובר בחייב תשלום מזונות חמקן, בעייתי, ומניפולטיבי שנוקט בדרכים לא חוקיות כדי להימנע מתשלום חובו והתחייבותו כמו: בריחה מהארץ, רישום נכסים על שם צד ג' ועוד מגוון טקטיקות שמצריכות מהצד התובע את עזרתו של  עו"ד דיני משפחה המתמחה בתחום המזונות שידע לנקוט בפעולות מהירות ואסרטיביות כנגד החייב המתחמק.

עו"ד הוצאה לפועל מזונות כמייצג את הצד המתגונן (החייב).
פעמים רבות נפתחים כנגד משלמי מזונות תיקי הוצאה לפועל על הוצאות שהם אינם חייבים לשאת בהן.
במקרים אלה ניתן להגיש "כתב הגנה" שנקרא "טענת פרעתי" ואשר מטרתו להדוף דרישה לתשלום הוצאות שכבר נפרעו ובפועל שולמו או שהומצאו כדי לסחוט עוד כסף מהחייב במזונות שעומד בתשלום מזונות ילדים כנדרש.
ואלה המקרים ששולחים אותנו לפסקה הבאה בה יתואר מקרה מהחיים שימחיש דרישה שנועדה לסחוט עוד ואשר בית המשפט קיבלת את "טענתי פרעתי."

מזונות בהוצאה לפועל – סיפור אמיתי:

אישה-מעידה-בבית-משפט.jpg

מדובר במקרה בו הגבר החייב במזונות ילדיו שילם לגרושתו את חלקו כמתחייב כולל מחצית העלות בעבור הוצאות כמו צהרון, חוגים וכדומה. תשלומים אלה בוצעו במזומן וללא אסמכתא של בנק או גוף רשמי אחר.

 

האשה, חמדנית כנראה, ניצלה את ההזדמנות לפתוח כנגדו תיק גביית מזונות דרך הוצאה לפועל בגין כל אותם תשלומים שאכן שילם אך אינו יכול להוכיח שכך עשה.

 

תשלומי המזומן הגיעו לסכום עתק אותו חמדה האשה אך כשחקרתי אותה במעמד הדיון בטענת פרעתי שהוגשה, התברר שהגבר כן החתים אותה על דף נייר רגיל בכל פעם שבוצע תשלום, ובמקרים אחרים היא פשוט אישרה לו בהודעות ווטסאפ שהכסף הועבר אליה.

לא היה קל לבצע את החקירה הנגדית שהוכיחה את מתן התשלומים אבל בהחלט היה שווה את הטרחה.

לא רק שתיק ההוצאה לפועל נסגר אלא ש"טענת פרעתי" התקבלה והאשה חויבה בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסכום של אלפי שקלים.

לקבלת הכוונה וייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

ניתן להתקשר  09-7776190

או למלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי

מה זה הוצאה לפועל

כפי שפתחתי את דף התוכן, כמעט ואין אדם שלא שמע או אינו מודע לצמד המילים "הוצאה לפועל". 
צורך בשירותיה של אותה זרוע ביצועית של רשות אכיפה והגבייה במשרד המשפטים אינו מעלה חיוך של הנאה לא על פני הזוכים ובוודאי שלא על פני החייבים שכן בידי גוף זה אמצעים רבים לגביית חובות ובהם: עיקול מטלטלין, עיקול מקרקעין, עיקול משכורת, תפיסת נכס והעברתו לתובע, עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת חשבון בנק ו/או כרטיסי אשראי, הפקעת רישיון רכב ואף צו מאסר.
מאידך, גם לחייב יש כלים להגנה מפני נושי ופעולות האכיפה של ההוצאה לפועל, מהלכים כמו: התנגדות לביצוע שטר, טעמת פרעתי, איחוד תיקים, צו תשלומים, ביטול עיקול, חייב מוגבל אמצעים ועד למצב של חדלות פרעון.

תשלום חוב מזונות בהוצאה לפועל

כבר ציינתי את עובדת קיומם של שני מסלולי גביית תשלום חוב מזונות בהוצאה לפועל. הפעם אני מבקשת להתמקד במסלול השני ולהשיב על השאלה: מתי כן כדאי להיעזר בעורך דין? בראש וראשונה ומעל לכל ספק, בכל אותם מקרים בהם החייב הוא "חמקן מועד" שיעשה כל תעלול אפשרי כדי להימנע מתשלום החוב שהושת עליו ומהתחייבויותיו הן על פי הסכם והן מתוקף פסק דין שניתן בהיעדר הסכמה.
חייבים בעייתיים אלה ידועים ביכולת מניפולטיבית גבוהה שדורשת מנגד עורך דין  יצירתי, מהיר תגובה, ובעל תושייה שידע להפעיל את כל כלי ההוצאה לפועל כדי לחסום את צעדי ה"חמקן" כמו עיכוב יציאה מהארץ ועוד 

צו מאסר הוצאה לפועל מזונות

צריך לזכור, צו מאסר הוא סנקציה קשה. במיוחד אמורים הדברים לגבי צו מאסר הוצאה לפועל מזונות שכן ברוב רובם של המקרים הוא מושת על אנשים נורמטיביים שאינם עוסקים בפלילים ולא מורגלים במעצרים ומאסרים.
לכן, מבלי להקל ראש בחומרת המעשה, נהוג להשתמש בכלי המאסר רק לאחר שמוצו כל הדרכים האחרות לגביית החוב. ניתן להגיש בקשה לצו מאסר רק כנגד חייב  שמשתמט מתשלום חובותיו, או החייב שיכול לעמוד בחובותיו אך אינו עושה כך  וכנגד חייב שלא ממלא אחר החלטות רשם ההוצאה לפועל.
את הבקשה לצו מאסר הוצאה לפועל מזונות יכול הנושה להגיש בסניף ההוצאה לפועל בו מתנהל התיק ע"י מילוי טופס בקשה לצו מאסר בתיק מזונות או בעזרת עורך הדין שמטפל בעניינו. מנגד, רשם ההוצאה לפועל יכול לבטל צו מאסר אם: החייב שילם את הסכום בגללו הוצא הצו, הקטין את החוב בשיעור בגינו הוצא הצו, נתן ערובה כפי שקבע רשם ההוצאה לפועל או העלה טענה/סיבה שיש בכוחה למנוע את ביצוע הצו.

אנחנו פה בשבילך בכל תחומי עריכת דין הקשורים למזונות

bottom of page