top of page
א

מזונות

מזונות

מזונות.jpg

תשלום שנקבע על ידי בית המשפט המחייב אדם לשלם לבן משפחה את הוצאות מחייתו.
המקרים הנפוצים הם תביעת מזונות ילדים – תשלום שנושא אחד ההורים לאחר פרידתם, תביעת מזונות אשה (בהליך גירושין או מעיזבון), תביעת מזונות בגיר ועוד.
עורך דין מזונות יכול להגיש תביעת מזונות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין לענייני משפחה כשרוצים לתבוע מזונות?

צריך להבין, גובה מזונות לא נקבע באופן אקראי או מתוך גחמה של מאן דהוא. כדי לקבוע גובה מזונות עורך דין מזונות שזו התמחותו: מצד אחד, הוא צריך לדעת לזהות את הצרכים האמיתיים של אלה התלויים במזונות ולדאוג לקבלת המגיע להם באופן המהיר ביותר כדי שיוכלו להמשיך ולשמור על תנאי ורמת החיים להם היו מורגלים.
מצד שני, תיקי מזונות נחשבים למורכבים, דורשי תוכנית פעולה, כושר שכנוע ויכולת ניהול משא ומתן גבוהים במיוחד כדי: לסכם את גובה המזונות, לקבוע מזונות זמניים, להביא להגדלת מזונות עד לבירור התיק כולו כמו גם הקטנת מזונות.
כאן אני, עו"ד נוי יוספזון-בוסני, כעורכת דין לענייני משפחה המתמחה בתיקי מזונות נכנסת לפעולה.

כדי למקסם את רמת המקצוענות המשפטית והרגישות האנושית הנדרשות בדיני משפחה פיתחנו מודל ניהול תיק לקוח ייחודי שמציב את רף השירות ברמה שאין כדוגמתה:

  • לצורך מתן מענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר יטפלו בניהול תיק המזונות שני עורכי דין – אני ועורך דין לענייני משפחה נוסף שזה תחום התמחותו.

  • מענה אחראי ומדויק 24/7. תיקי מזונות הם לא רק מורכבים משפטית  אלא גם מאד רגישים ברמה הפיננסית והאישית של כל אחד מהצדדים. הצורך שלך בזמינות ומענה מקצועי מדוייק ברורים לי היטב. לכן, נפתח לך קבוצת הוואטס-אפ עם כל  עורכי הדין במשרד. כולם מעודכנים בכל הקורה בתיק וזמינים לכל שאלה ובקשה שלך בכל עת.

מזונות-4.jpg

כיצד נקבעים מזונות אישה?

אקדים שהשקלול לצורך קביעת מזונות אישה תלוי ומותנה במשפיעים ונתונים רבים. לכן, אין נוסחה אחת וזהו. המקרה המוכר לכולם הוא מזונות אישה שלא מעיזבון.
אלה, מגיעים לה מבעלה כל עוד הם בקשר נישואין ועד לכניסת הגירושין לתוקף או מתן פסק דין בעניין ובתנאי והוא המפרנס העיקרי.

 

בית המשפט קובע את גובה המזונות ונותן להם תוקף חוקי.
אבל, אשה יכולה לתבוע מזונות גם אם זהו פרק ב' בחיים המשותפים לה ולבעלה שעשה צוואה והוריש את כל רכושו לילדיו מנשואיו הראשונים.

 

יש עוד סוגי תביעת מזונות שדורשים את מומחיותו של עורך דין לענייני משפחה כמו: מזונות אשה בנישואין אזרחיים, מזונות אשה מסורבת גט (כאן יתכן הצורך בגביית המזונות דרך הוצאה לפועל), מזונות אשה סרבנית גט או מזונות לכל אחד אחר שאינו האשה.

לקבלת הכוונה וייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

ניתן להתקשר  09-7776190

או למלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי

כיצד נקבעים מזונות ילדים?

מטרתם של מזונות ילדים היא לדאוג לכל צרכיהם: אוכל, לבוש, חינוך, בריאות, בתי ספר... ועוד.
כשמונח לפני תיק מזונות ילדים אני חייבת לשקלל ולהתחשב בנתונים ומשפיעים רבים.
הנה כמה מהם שיסבירו עד כמה תיקי מזונות הם עניין מורכב ומסובך:  גובה המזונות מותנה ומושפע למשל מזמני השהות. אצל מי הילדים שוהים יותר.
מה קורה כשזמני השהות זהים? או כאשר השכר של ההורים שווה ערך?
ויש כמובן מזונות לטובת הוצאות מיוחדות כמו שיעורים פרטיים, חוגים, צהרון... ועוד לא דיברנו על  מה קובע החוק בעניין מזונות לילדים...

גביית מזונות דרך הוצאה לפועל

קורה והחייב במזונות אינו עומד בהתחייבותו או בהחלטות בית המשפט לענייני משפחה / בית הדין הרבני.
הסיבה  יכולה להיות נקמה או הכבדת לב של החייב, כמו גם מצוקה כספית וחוסר יכולת לעמוד בתשלומי המזונות שנפסקו.
כך או אחרת זו עילה לפניה להוצאה לפועל לאכיפת התשלום השוטף והחוב שנוצר.
בפני הזכאי למזונות עומדים שני מסלולים:

המסלול הרגיל בו הזכאי מנהל את התיק המזונות באופן עצמאי או בעזרת עורך דין.
מסלול המזונות במסגרתו מתנהלת גביית המזונות דרך ההוצאה לפועל.  
כאן, החייב אינו יכול להכריז על עצמו כמוגבל באמצעים או לבקש פריסת תשלומים והוא עלול לעמוד בפני עיקול משכורתו, נכסיו וכספים השייכים לו.  

תביעת מזונות בבית המשפט לענייני משפחה

בהמשך לפסקה הקודמת בדבר הגשת תביעת מזונות בבית הדין הרבני, אמשיך וארחיב שרבים מגישים את תביעת הגירושין לבית דין זה ואילו את יתר התביעות הנלוות: משמורת ילדים, חלוקת רכוש ותביעת מזונות – בבית המשפט לענייני משפחה.
כאן ברצוני להציף שתי נקודות חשובות.
בית המשפט הוא שקובע את גובה המזונות.
יחד עם זאת, בית המשפט שולח את הזוג המתגרש להליך גישור.
זה המקום להגיע להסכם מזונות שיהיה מקובל על בית המשפט ובכך תימנע מכם סכנת פסיקה שרירותית במיוחד בנושא רגיש כמו תביעת מזונות.

תביעת מזונות בבית הדין הרבני

קיימות שתי ערכאות אליהן ניתן לפנות בדיני גירושין – בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.
לא ניתן להגיש תביעת מזונות באופן אוטומטי אלא רק לאחר שבני הזוג עברו "הליך ליישוב הסכסוך" המתבצע בהנחיית עובדת סוציאלית מטעם המדינה במטרה לבחון אפשרות הגעה להסכמות.
בתוך התהליך ליישוב סכסוך ניתן להגיש הערכאה בה נתפתח תיק יישוב סכסוך, בקשה לסעד זמני כמו מזונות או זמני שהות עם ילדים וכדומה.
במידה והליך יישוב הסכסוך לא צלח לבן הזוג שפתח את ההליך יש זכות ראשונים להגיש תביעות בתוך 15 ימים שאחרת בן הזוג השני יוכל להגיש הוא את התביעות בכל אחת מהערכאות ומכאן החשיבות של מי פותח ראשון את הליך יישוב הסכסוך).
קיומן של שתי ערכאות דומות שעוסקות בתיקי משפחה כמו תביעת מזונות, רק מדגישה את הצורך בייעוץ וליווי של עורך דין שזו התמחותו.

אנחנו פה בשבילך בכל תחומי עריכת דין הקשורים למזונות

bottom of page