top of page
א

צוואת וירושות

צוואת וירושות

כתיבת-צוואה.jpg

צוואות וירושות הינו שם כולל למערך הדינים והפסיקות שעוסקים במילוי רצונו של אדם לאחר מותו, בהעברת רכושו (עיזבון) ואופן חלוקתו ליורשיו על פי הכתוב בצוואתו. ובהיעדר צוואה, אופן העברת וחלוקת העיזבון ליורשים על פי דין בהתאם לחוק הירושה. 

עו"ד צוואות וירושות - 
שילוב של ניסיון ורגישות אנושית

בין אם מדובר בצוואה 'רגילה', צוואה הדדית או צוואה זוגית... מן הראוי שאת עריכת הצוואה יבצע עורך דין לענייני צוואות ירושות ודיני משפחה שזו התמחותו.  מעבר לשליטתו ברזי החוק והמשפט הוא צריך לגלות רגישות אנושית גבוהה ביותר שכן מדובר בבני משפחה שהמוריש רצה לשמור עליהם מאוחדים ואוהבים. ועדיין...

הניסיון מעיד שיותר מידי פעמים, כאשר נכסים וכספים הונחו על השולחן, מהר מאד התעורר ה"דם החם", תחושות הקיפוח, טענות לאי שפיות המצווה ומחלוקות שהובילו להגשת התנגדות לצוואה ולהליכים משפטיים יקרים.
רק צוואה שהתייחסה לכל ההיבטים, נוסחה באופן שאינו משאיר מקום לפרשנויות ואשר "נתפרו בה כל הפינות" תמנע מצבים שהמוריש ממש לא רצה בהם.

כדי למקסם את רמת המקצוענות המשפטית והרגישות האנושית הנדרשות בדיני משפחה פיתחנו מודל ניהול תיק לקוח ייחודי שמציב את רף השירות ברמה שאין כדוגמתה:

  • תמיד, לצורך מתן מענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר יטפלו בעריכת צוואה ובכל ההליכים הנילווים אליה שני עורכי דין – אני, עו"ד נוי יוספזון בוסני, ועורך דין צוואות וירושות נוסף שזו התמחותו.

  • תמיד, לצורך הזמינות  בכל עת יהיה מי שייתן לך מענה אחראי ומדויק בנוגע לצוואות וירושות. לשם כך, נפתח לך קבוצת וואטס- אפ שחברים בה כל  עורכי הדין במשרד. כל אחד ואחת מהם מעודכן בכל הקורה בהליך הגישור הוא מוכן לתת לך הסבר, ייעוץ, הכוונה ומענה.

הסכם-ממון-אינו-חלופה-לצוואה.jpg

עריכת צוואה, הסכם ממון, הוראת מוטבים או גם וגם?

לפני שנמשיך, אני חייבת להציף ולהדגיש הערה חשובה שתמנע ממך מראש צרות רבות: הסכם ממון הוא לא חלופה לצוואה.

הסכם ממון נועד להגדיר חלוקת רכוש בעודכם בחיים, צוואה עוסקת בחלוקת עיזבון לאחר המוות. בהיעדרה, יופעל חוק הירושה. ובנוגע להוראת מוטבים?!
אם על ציר הזמן צוואה נערכה לאחר הוראת מוטבים – הכתוב  בה הוא הקובע ובלבד שנערכה צוואה מדויקת אשר לא מותירה לאחריה סימני שאלה

לקבלת הכוונה וייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

ניתן להתקשר  09-7776190

או למלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי

דרכים לעריכת צוואה

הנחת היסוד היא שהמצווה רוצה שצוואתו תקוים במלואה וכלשונה. על בסיס הנחה זו אמנה את רשימת האפשרויות לעריכת צוואה מן ה"פתוחה והמועדת" ביותר למחלוקות וריבים ועד ל"מובטחת והמוגנת" ביותר: צוואה בכתב יד המצווה ללא עדים או עזרת עורך דין וכמובן ללא עלויות.
צוואה בפני עדים, נוכחותם מעידה על אמיתות הצוואה ותו לאו. צוואה בעל פה – נאמרת על ידי המצווה בפני שני עדים ומיועדת בעיקר למצבים בהם אין ביכולת המצווה לערוך את צוואתו בערוצים האחרים. וה"מוגנת" ביותר – צוואה בפני רשות – שופט, רשם בית משפט, רשם לענייני ירושה או נוטריון.

ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא מעין תוכנית מגירה לימים אפורים בהם אדם לא יוכל חלילה וחס לטפל בענייניו בגלל מחלה, תאונה או אי שפיות למשל.
כך, יכול כל אדם מעל לגיל 18 למנות לעצמו מיופה כוח שיוכל לקבל בעבורו החלטות אם הממנה עצמו לא יוכל לעשות זאת בכוחות עצמו. בהגדרת ייפוי הכוח ניתן לקבוע מראש במה, כיצד ובאלו נושאים ומצבים יטפל מיופה הכוח.
ייפוי הכוח הוא מסמך משפטי ועל כן יכול לערוך אותו רק עורך דין, אבל, לא אחד, אלא רק עורך דין אשר עבר הכשרה מיוחדת והוסמך לכך על ידי האפוטרופוס הכללי, ובתנאי שאין לו עניין אישי בייפוי הכוח.

צוואה הדדית

כל מה שרצית לדעת על צוואות הדדיות ב-60 שניות. צוואה הדדית: אדם מצווה את כל רכושו לאשתו במותו, ובמקביל היא מצווה לו את כל רכושה במותה.
כך, באפשרותם מצד אחד להגן אחד על השני מפני מצבים בהם האלמן או האלמנה יאלצו להתפנות מדירתם בגלל שילדיהם עלולים לרצות למכור את הנכס ולממש את חלקם (בכפוף לחוק הירושה בהיעדר צוואה).
מצד שני, צוואות הדדיות (או צוואות זוגיות) נועדו לוודא שלאחר מותם הרכוש יחולק בין היורשים כפי שרצו שניהם מלכתחילה מבלי שאלמן או האלמנה יוכלו לשנות את הכתוב בצוואה.

התנגדות לצוואה

כשציינתי בדפי האתר את מורכבותם המשפטית של דיני משפחה ואת המעורבות הרגשית הגבוהה (המובנת מאליה) התנגדות לצוואה היא דוגמא קלאסית. זו בעצם תביעה לביטול הצוואה של צד שיש לו עניין בירושה (המכונה גם התנגדות לקיום צוואה).
אבל... ועכשיו אנחנו מגיעים לעניין המורכבות שדורשת מצד אחד את התבונה הרגשית של עורך הדין לירושות וצוואות ומצד שני את בקיאותו וזריזותו.
החוק מגדיר בבירור את התנאים ואת פרקי הזמן בהם ניתן להגיש התנגדות לצוואה, אבל, יש גם דרכים עוקפות שרק עורך דין מיומן ידע לבחור את המתאימה שיכולה להביא לביטול הצוואה.

צו ירושה

זהו אחד הצווים המשפטיים שממחישים יותר מכל את חשיבות עריכת צוואה של אדם עוד בחייו.
סליחה על הישירות, אבל אין דרך אחרת להציג את הדברים.
בידי מי היית רוצה להפקיד את חלוקת הרכוש שלך לאחר לכתך מן העולם? על פי רצונך ושיקול דעתך או על פי הנוסחה היבשה שקובע חוק הירושה?
צו ירושה הוא צו משפטי שניתן לצורך חלוקת עיזבון במקרים בהם המנוח לא השאיר צוואה תקפה.
הצו ניתן על פי חוק הירושה והוא אינו קובע איך לחלק את העיזבון אלא מיהם היורשים ולמי מגיע איזה חלק במונחים של חלקי השלם או אחוזים ולא במספרים נומינליים וכדי לתת משנה חשיבות לקיומה של צוואה אביא  סייג חשוב.
אם המנוח אלמן שחי עם אשה ידועה בציבור, על פי חוק הירושה מגיע לה מחצית רכושו. אולם מעמדה כידועה בציבור פתוח לפרשנויות שמהוות מקור למחלוקות ולסכסוכים משפטיים.
מכאן גם חשיבות עריכת צוואה שתקבע את חלוקת הרכוש ותמנע סכסוכים עתידיים על רקע חלוקת הרכוש בין הילדים לבין הידועה בציבור.

אנחנו פה בשבילך בכל תחומי עריכת דין הקשורים לצוואות וירושות

bottom of page