top of page
סטריפ מעודכן.png

 גט

גט

אילוסטרציה פגישה אצל עורך דין לגירושיןן

גט – מילה אחת בת שתי אותיות שמכילה כל כך הרבה תוכן, משמעות, רגשות, כאבים, חששות והשפעה על עתידם של כל אחד ואחד מבני המשפחה – הבעל, האישה ובעיקר הילדים.  
בהגדרה היבשה גט הינו הליך משפטי שמביא רשמית לפירוק התא המשפחתי ואשר ניתן לבצעו אך ורק בבית הדין הרבני (כל עוד מדובר בבני זוג יהודיים).
שתי דרכים מובילות לקבלת גט:

הליך גירושין בהסכמה – הדרך הקלה, המהירה, ההוגנת העדיפה בראיית עתיד בני הזוג והפחות פוגעת בילדים.

 

מאבק בסרבנות גט – הדרך הקשה, המורכבת, הארוכה, היקרה, המכאיבה ומכאן גם הצורך להרחיב בעניין:

קבלת גט בהליך גירושין, רק בעזרת עורך דין

בכל מקרה - גם כאשר מדובר בהליך גירושין בהסכמה - תמיד, אבל תמיד העניין צריך להיעשות בעזרת ובעצת עורך דין גירושין. הוא זה שידע להביא את בני הזוג להסכם פרידה מקובל, לחלוקת רכוש צודקת, למיצוי זכויות כל אחד מהצדדים וכמובן למינימום פגיעה בילדים שנגררו להליך הגירושין בעל כורחם. אבל... רבים המצבים בהם אחד הצדדים מסרב לתת גט לשני.
ויכולות להיות לכך סיבות רבות:

סיבות רגשיות -  נקמה או קנאה (אם הוא לא יהיה שלי הוא

לא יהיה של אף אחת... ולהיפך)

סיבות כלכליות –"סחטנות גט" שמביאה לחלוקת הרכוש

לא צודקת (שייקח רק שילך כבר).
 

לגופו של עניין, סרבנות גט דורשת היערכות משפטית מורכבת כאשר בידי הצד המסורב (באמצעות עורך דין גירושין מנוסה כמובן) יש כמה כלים להפעלת לחץ על הסרבן כמו:

  • צו הגבלה שכולל עיכוב יציאה מהארץ

  • שלילה או מניעת חידוש רישיון נהיגה

  • קנסות כספיים

  • חיוב בתשלום מזונות הנקרא מזונות מעוכבת

  • מאסר בפועל וגם אז...
     

כשהסרבן נתון במאסר ועדיין עומד בסירובו ניתן למנוע ממנו חופשות, ביקורים, הוצאת מכתבים, ואף לקחת ממנו חפצים אישיים. מנגד, קיים סייג המתייחס לאישה סרבנית גט: על פי ההלכה יכול הבעל להתחתן שוב בהינתן היתר מיוחד רק לאחר שדייני בית הדין הרבני מוודאים שהסירוב נשען על סיבה לא מוצדקת. ומאחר וציינתי את בית הדין הרבני, אני מבקשת להתייחס אליו בפסקה הבאה ואפיג כמה חששות שקיימים לגבי מוסד זה.

עו"ד נוי בוסני-יוספזון
מומחית ניהול תיקי גירושין

כאמור, גט הוא הליך שניתן לביצוע רק בבית הדין הרבני. לא אחדש לך אם אומר שרבים בציבור, החילוני בעיקר שמהווה גם את רוב המתגרשים בישראל, חוששים לנהל את עניינם בבית הדין הרבני.
ברצוני ולהפיג חששות אלה ולשם כך אני מוכנה לחשוף בפניך סוד מקצועי:

חשוב להבין, בית הדין הרבני מתנהל על פי כללים שונים מבית המשפט לענייני משפחה ויש חשיבות רבה בהכרת ההלכות הדתיות וגילוי בקיאות בנושאים הלכתיים כמו כשרות עדים.

 

אני בין עורכי הדין לענייני משפחה הבודדים, אכן, מדובר בקומץ מצומצם ביותר של עורכי דין שעברו קורס לניהול גירושין בבית הדין הרבני ואשר הוסמכו לכך על ידי דיין מוסמך מטעם הרבנות הראשית. ויש להכשרה זו השפעה ישירה על תיקי הגירושין שאני מטפלת ומנהלת.

אני מכירה את ההלכות, הכללים, הפסיקות, את הרוח על פיה פועלים הדיינים, את השפה המשפטית/הלכתית ששגורה בפיהם  וקוד התנהגות שעורכי הדין הטוענים מולי אינם יודעים ואינם מתמצאים בהם.
חשוב להבין, אוזנם של הדיינים מקשיבה באהדה כאשר סוף סוף עומד למולם עורך דין שטוען בשפתם, מבין את ראיית עולמם ואת אופן התנהלותם ועל מה מסתמכות פסיקותיהם. ובמשפט אחד אסכם ואומר – עורך דין שעומד מולם מתוך בחירה ולא עורך דין שנאלץ לטעון בבית הדין הרבני מחוסר ברירה.

עו"ד נוי בוסני-יוספזון מומחית ניהול תיקי גירושין

לקבלת הכוונה וייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

ניתן להתקשר  09-7776190

או למלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי

סרבנות גט

המונח סרבנות גט מתארת ומתייחסת למקרים בהם אדם מסרב לסיים נישואים כפי שקובעת ההלכה - על ידי מתן גט למרות שבן או בת הזוג הגישו לבית הדין תביעת גירושין. במרבית המקרים הסירוב נשען על רגשות קנאה/נקמה וכאשר סרבן הגט או סרבנית הגט רוצים להשיג תנאים עדיפים בהסכם הגירושין.

עגינות וסרבנות גט

גט (גט אשה) הוא מסמך הלכתי באמצעותו הבעל מגרש את אשתו, מביא לסיום נישואיהם ומאפשר לכל אחד מהם להתחתן בשנית אם ירצו.
גט הוא אינו הסכם גירושין שמפרט את הסיבות אלא רק את החלטת בני הזוג להתגרש ובפועל מדובר בהליך מורכב שעדיף להפקידו בידי עורך דין גירושין מנוסה ומבין עניין. במיוחד כשמודבר בבעל סרבן גט (ולהיפך – כשאשה סרבנית גט) ובמקרים של גט בכפיה או גט כתוצאה מאלימות.

אנחנו פה בשבילך בכל תחומי עריכת דין הקשורים לגירושין

bottom of page