top of page
א

הסכם ממון

זוג חותם על הסכם ממון

הסכם ממון

הסכם ממון נערך בין בני זוג שמעוניינים להסדיר מראש את היחסים הכלכליים ביניהם ליום בו יחליטו לנתק את הקשר ולהיפרד ולהגדיר באופן מבוקר מהו רכוש משותף ומה לא.
הדגש הוא על המילים "מעוניינים להגדיר ולהסדיר", מאחר והבנת החשיבות, הצורך והתועלת של הסכם כזה –היא הדחף הנכון לעריכת הסכם ממון שיקבע את החלוקה העתידית של הרכוש המשותף כמו: נכסים, כספים, זכויות סוציאליות, כמו גם, נשיאה בנטל התחייבויות משותפות כדוגמת המשכנתא.

ובמילים אחרות: כאשר נוצר קרע בין בני זוג ו"הדם חם", זה הזמן הכי פחות מתאים עם הסיכוי הנמוך ביותר להגיע להסכמות בענייני חלוקת רכוש, כסף וזכויות באופן שיספק וירצה את שני הצדדים.

וכדי להסיר ספק ולמנוע טעויות אופייניות, זה המקום להדגיש: הסכם ממון גובר על חוק יחסי הממון שקובע כי ממועד הנישואין ועד מועד הקרע – כל הרכוש יחולק חצי חצי בין בני הזוג. כלומר, ללא הסכם ממון אחד הצדדים עלול לצאת נפגע ומופסד. מאד!

בחירת עורך דין הסכם ממון

נוי יוספזון בוסני עו"ד להסכמים משפחתיים

ברור לכל שעריכת הסכם ממון היא עניין רגיש שכן מדובר ביחסים בין אנשים. וכאן, במאמר מוסגר, כאדם פרטי ולא תחת הכובע של עו"ד נוי יוספזון-בוסני, אני חייבת לציין שדי בכך שאחד מבני הזוג רק מעלה את המשפט "הסכם ממון למקרה של פרידה עתידית" וכבר היחסים עלולים לקבל תפנית שלילית.

זאת ועוד, אל סף הרגישות הגבוה מצטרפים משפיעים, נתונים ומשתנים רבים כמו: הרכוש שכל אחד מבני הזוג הביא לחיים המשותפים,
התנאים הסוציאליים שנוצרו על רקע ההתפתחות הקריירה של כל אחד במהלך חיי הנישואין,
גורל כספי הירושה שקיבל אחד הצדדים והכניסם לחשבון המשותף של הצדדים
אם מדובר בפרק ב' - הסכם ממון הוא העניין החשוב ביותר שיש להסדיר שכן הוא שומר על הזכויות המגיעות לכם ולילדיכם בעתיד.

יש גם את התפיסה השגויה של רבים שאם הם מנהלים חשבונות בנק נפרדים אזי גם חלוקת הרכוש נפרדת.
לא ולא!!!
ללא הסכם ממון, בעת הפרידה (גם כשחשבונות הבנק נפרדים), חלוקת הרכוש הנצבר במשותף היא חצי חצי. ולכן:

בין אם מדובר בהסכם ממון ידועים בציבור, הסכם ממון לפני נישואין (כמו גם הסכם ממון לאחר נישואין)... היחיד שנכון לפנות אליו הוא עורך דין הסכם ממון שזו התמחותו.
עורכי דין שהתמחותם בתחומי משפט אחרים אינם מודעים לסייגים, לחוקים לתקנות, לפסיקותשמהוות את הבסיס להסכם  ממון צודק, נכון וקביל שיאפשר ניהול זוגיות טובה בהווה תוך הסדרת גבולות הגזרה מתוך ראיית העתיד.

אילוסטרציה חתימה על הסכם ממון

חשיבות עריכת הסכם ממון

סיפור אמיתי מהחיים ימחיש את חשיבות עריכת הסכם מהממון. בעל ואשה. היא באה ממשפחה עשירה ובעלת נכסים, עבדה בחברה שבבעלות אביה ואף עמדה לזכות בנתח שמן של מניות בחברה. מדובר בהרבה מאד כסף.

מנגד, בעלה, בגד באשתו, נתפס בקלקלתו, אך עמד על בירכיו והתחנן לסליחה ומחילה.
ומה הפלא, הוא לטש את עיניו למניות שאשתו היתה עתידה לקבל. ואכן, חודש לאחר שהאשה קבלה את המניות דווקא הבעל הבוגדני הוא זה שהגיש תביעת גירושין וביקש את חלקו ברכוש המשותף כולל מחצית המניות.

 התיק הגיע לבית המשפט שם הצלחתי להוכיח שהבעל פעל שלא בתום לב. הוא כמובן יצא את בית המשפט ללא מחצית מערך המניות.

אולם הלקח החשוב לכולנו הוא  – חשיבות עריכת הסכם ממון באמצעות עורך דין הסכמי ממון מנוסה שימנע מצבים כאלה בעתיד ויחסוך הוצאות יקרות על ניהול מלחמות משפטיות

לקבלת הכוונה וייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

ניתן להתקשר  09-7776190

או למלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי

האם ניתן לבטל הסכם ממון בין בני זוג?

אם זהו רצונם המשותף של שני בני הזוג ההסכם ניתן לביטול. מעבר לכך,  ככלל לא ניתן לבטל הסכם ממון מאחר שחלים עליו דיני חוזים  - וכחוזה יש לו, להסכם,  מעמד של פסק דין.  
אלא אם כן... מי שחתם על ההסכם ורוצה לבטלו יצליח להוכיח לפחות אחת משתי הטענות הבאות: הראשונות – והנפוצות מכולן הן טענות הפגם שנפלו בעת עריכת ההסכם. כלומר, המבקש את ביטול הסכם הממון צריך להוכיח שנפל קורבן למצג שווא או למצג חלקי ואשר לו היה יודע מראש את המצב האמיתי לא היה חותם על הסכם זה, או, שאת הפגם יצר דווקא ביצת המשפט בכך שלא הקריא לצדדים את ההסכם ולא בדק אם כל צד מבין את משמעות ההסכם.
השנייה – טענה שנובעת מכוונת הצדדים מעצם התנהגותם כחתומים על הסכם הממון. כלומר, שני הצדדים אמנם חתמו על הסכם הפרדת נכסים וחשבונות אך בפועל התנהלו בשיתוף מלא. כך יכול המבקש לטעון שההסכם מבוטל מעצם התנהגות הצדדים.

הסכם ממון ידועים בציבור?

זוגות לא נשואים רבים ובראשם ידועים בציבור שזה להם חיים משותפים פרק ב', סבורים שאם לא יתחתנו, ביום הפרידה, אף אחד לא יהיה חייב לשני דבר. אולם מבחינת החוק הדברים מתנהלים אחרת.

מדובר בפסיקה שנקראת "חזקת שיתוף" שחלה על זוגות לא נשואים מיום תחילת הקשר ועד ליום הקרע. וכך, כל דבר שצברו במשותף – רכוש, נכסים, חסכונות, רווחים... – יחולק שווה בשווה בין השניים.
מכאן ברורה החשיבות העליונה שיש לעריכת הסכם ממון ידועים בציבור: הן לשם ניהול חיים משותפים על בסיס יציב, רגוע ותקין מאחר וכל ענייניהם הכספיים הוגדרו ונחתמו בהסכם חוזי, והן כמסמך משפטי שחוסך מהם מחלוקות, ריבים וסכסוכים באם יבוא יום ויחליטו להיפרד.
וחוסך עלויות כספיות גבוהות מאוד בגין ניהול תביעות רכוש למיניהן ביחס לעלות עריכת הסכם בהיעדר הסכם ממון!

משרדנו פועל ומטפל בקשת סוגי הסכמים רחבה ומגוונת

bottom of page