top of page
סטריפ מעודכן.png

 כתובה

אילוסטרציה תביעת כתובה

כתובה

כתובה או בהגדרתה  "שטר כתובה"  היא מסמך משפטי מחייב המפרט את חובות הבעל כלפי אשתו כולל התחייבות כספית במקרה של גירושין. כשזוג מתחתן וכולם שמחים וטובי לבב משמעות התחייבות הכספית – אינה מקבלת את תשומת הלב והמשקל הנכון, ולכן, אנסח את הדברים כך: הכתובה הינה שטר חוב לכל דבר ועניין.
בעצם היא צ'ק ללא תאריך תפוגה.

 

מכאן, כשאשה מגישה או תביעת כתובה במסגרת תביעת גירושין, נטל ההוכחה מדוע לא מגיע לה לקבל את כתובתה חלה על הבעל.
בשנים האחרונות מתרבות וגוברות הפסיקות שמחייבות את הבעלים לשלם את שהתחייבו בכתובה גם אם מדובר בסכומים מאד גבוהים. ולכן יש לי שני טיפים חשובים במיוחד – לשני בני הזוג:

לגבר

על הצ'ק (שטר הכתובה) שחתמת עליו לפני שנים לא חלה התיישנות. אל תנסה לצאת מהתחייבותך לבד. יחד עם זאת, אני חייבת לנפנף בפניך דגל אדום: יש הרבה עורכי דין שהתמחותם דיני משפחה אבל, יש בודדים שיודעים להתנהל בפני בית הדין הרבני, שם, כללי המשחק שונים מבית המשפט לענייני משפחה. מיד ארחיב.

לאישה

נכון, כתובה היא כמו צ'ק, ועדיין, אל תנסי לפדות אותה לבד. קחי עורך דין גירושין שייצג אותך. התשלום אינו אוטומטי ויש לא מעט שיקולים כבדי משקל מתי להגיש תביעת כתובה, ולא פחות חשוב, איך להתמודד למול הבעל, שבוודאי יהיה מיוצג על ידי עורך דין גירושין שילחם כדי למנוע את התשלום המגיע לך בכתובתך.

למה חשוב להתייעץ עם עורך דין גירושין?

בשני הטיפים שהדגשתי – לגבר ולאשה – התחלתי להשיב על השאלה מדוע חשוב להתייעץ אבל, לפני שאפרט וארחיב אני מבקשת דווקא לדייק את השאלה: מדוע כל כך חשוב להתייעץ עם עורך דין גירושין כבר בשלב בו אחד מבני הזוג החליט שברצונו להתגרש?
אקדים ואומר וזו הנחייה חשובה מאין כמותה – חובה עליך להתייעץ עם עורך דין עוד לפני שבכלל חשפת בפני מאן דהוא את רצונך לפרק את החבילה ובוודאי לפני שאמרת משהו לבן או בת הזוג.
בלי הנחיית עורך דין גירושין מנוסה ומבין עניין שינהל את הליך הגירושין מתחילתו ועד סופו, כל מילה שתצא מפיך עלולה לפעול כנגדך ולהשפיע על מיצוי זכויותיך או על התחייבויותיך – כמו שטר הכתובה!!!

תמונה למה חשוב להתייעץ עם עורך דין גירושין?

לקבלת הכוונה וייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

ניתן להתקשר  09-7776190

או למלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי

עו"ד נוי בוסני-יוספזון 
מומחית ניהול תיקי גירושין

ועכשיו לעניין בחירת עורך הדין לגירושין. יש הרבה עורכי דין לדיני משפחה. רבים וטובים כולם מייצגים לקוחות בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני. אבל... וכאן אני אחשוף בפניך סוד מקצועי: מעטים מהם, רק קומץ, יודעים באמת לייצג את לקוחותיהם במקצועיות הנדרשת בבית הדין הרבני למרות שדווקא שם מתנהלים תיקי תביעת גירושין רבים. ולמה כוונתי ייצוג מקצועי?
 

בית הדין הרבני מתנהל על פי כללים שונים מבית המשפט לענייני משפחה ויש חשיבות רבה בהכרת ההלכות הדתיות וגילוי בקיאות בנושאים הלכתיים כמו כשרות עדים.
מתברר שמי שבקיא בהלכות וכללים אלה מצליח למצות בצורה אופטימלית את זכויות הלקוח שלו. לשם כך, אני בין הבודדים שעברו קורס לניהול גירושין בבית הדין הרבני ואשר הוסמכו על ידי דיין מוסמך מטעם הרבנות הראשית. ברור לך מה זה אומר, נכון?

אני מכירה את הלך המחשבה, את הקווים המנחים ואת מה שמהווה מוזיקה נעימה באוזני הדיינים שמוצאים סוף סוף עורך דין שטוען בפניהם בשפתם, מבין את עולמם ואת אופן התנהלותם ובהתאם על מה מסתמכות פסיקותיהם.

במה עוסקת הכתובה

כתובה הינה מסמך משפטי המפרט את התחייבויות הבעל לאשתו הן בימי נישואיהם והן לאחר הפסקתם בגלל מותו או כתוצאה מהליך גירושין. הכתובה נחתמת בנוכחות שני עדים במועד הנישואין והרב המנהל את הטקס אף קורא אותה מתחת לחופה בפני כל הנוכחים.

תביעת כתובה או הסכם גירושין

כ-30% מכלל הזוגות הנשואים מתגרשים. זו הסטטיסטיקה בישראל. יש שבוחרים בערוץ הגירושין מתוך הסכמה ומסיימים את הפרק המשותף בגיבוש וחתימה על הסכם גירושים שמסדיר את אופן התנהלות והמחוייבות לאחר הנישואים – מזונות, חלוקת רכוש, זמני שהות ועוד.
יש המסרבים לתת גט לנשותיהם או שאינם מצליחים להגיע להסכמה בעניינים כמו רכוש ומזונות ומאלצים את האשה להגיש תביעת כתובה.

האם ניתן לפטור בעל מתשלום כתובה?

אמנם הכתובה כמוה כמו שטר או צ'ק המיועד לפדיון בעת הגירושים אבל כאמור, התשלום אינו אוטומטי. כן, אפשר לפטור את הבעל מתשלום אבל עליו חלה חובת ההוכחה מדוע אינה זכאית האשה לכתובתה. אשה בוגדת, אשה מורדת או אישה שעזבה את הבית מרצונה הן הסיבות המובילות את בית הדין לפסוק על  פטור מתשלום הכתובה אך הן אינן היחידות. יש עוד...

קבלת גט

קבלת גט הוא הליך שמתקיים בין בני זוג יהודיים וניתן לביצוע אך ורק בבית הדין הרבני ללא שום קשר היכן מתנהלים יתר ההליכים של תביעת הגירושין. גם כאשר בני הזוג בוחרים בהליך גירושין בהסכמה, את טקס קבלת הגט הרשמי יש בצע בפני בית הדין הרבני והוא נחתם במשפט: "הרי את מותרת לכל אדם."

אנחנו פה בשבילך בכל תחומי עריכת דין הקשורים לגירושין

bottom of page