top of page
א

התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה

חתימה-על-התנגדות-לצוואה.jpg

כדי לתת תוקף לצוואתו של אדם יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה לרשם הירושה. הבקשה מפורסמת בעיתונות וברשומות (פרסומים ממשלתיים רשמיים) כדי לאפשר הגשת התנגדות לצוואה.
ההתנגדות כרוכה בתשלום אגרה והיא צריכה להיות מוגשת לרשם הירושה תוך 14 יום מיום פרסום הבקשה לצו קיום צוואה.
כל אדם רשאי להגיש התנגדות לביצוע צוואה כל עוד מתקיים אחד מהתנאים הבאים:

 

  • המתנגד מחזיק בצוואת הנפטר שנערכה מאוחר יותר מזו שמופיעה בבקשה לצו קיום צוואה

  • הצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המצווה

  • הצוואה נערכה כאשר המצווה היה נתון להשפעה בלתי הוגנת, לחץ או שהתקיימו יחסי תלות בינו לבין אחד היורשים

  • נפלו בצוואה פגמים כמו חתימה שאינה חתימתו של המצווה או שקיים חשש לזיוף הצוואה

  • הצוואה לא תורגמה לשפת הדיבור של המצווה מה שמעלה את החשש והחשד שהיא אינה משקפת בהכרח את רצונו

מיד אביא סיפור מקרה אמיתי של צוואה שזויפה וכדי לבטלה נדרשה הגשת התנגדות לצוואה אבל קודם עוד הסבר אחד קטן אך חיוני:

איך מתנגדים לצו קיום צוואה

התנגדות-לצו-קיום-צוואה.jpg

ובכן, את הנתונים הטכניים כבר פירטתי בפסקת הפתיחה.
נותרה עוד סוגיה אחת שדורשת התייחסות והצפת דגש חשוב במיוחד: חשיבות הפנייה לעורך דין צוואות וירושות מיד עם זיהוי הבעיה בצוואה או ברגע בו עולה החשש לאי תקינות לצורך הגשת התנגדות לצו קיום צוואה.

 

ראשית כי חלון הזמן להגשת התנגדות לצוואה מוגבל ל-14 ימים בלבד.
שנית, רק עורך דין צוואות מנוסה יוכל לקבוע אם יש בידך "קייס" להגשת התנגדות או שחבל על הזמן ועל הכסף.

 

הצורך שיהיה לצידך עורך דין צוואות מומחה עולה כאשר המתנגד מנסה למנוע קבלת צו קיום צוואה בניגוד לחוק. בדיוק בעניין זה יעסוק סיפור המקרה הבא:

ניסיון לזייף צוואה וההתנגדות לצוואה זו  – סיפור אמיתי:

ברשימת התנאים שמאפשרים הגשת התנגדות לצוואה מופיע התנאי הבא: הנפטר ערך צוואה מאוחרת יותר מזו שמופיעה בבקשה לצו קיום צוואה.
והסיפור שהיה כך היה.
בצוואה שנערכה בשנת 1992 לאם אלמנה ולה כמה ילדים הוחרג אחד האחים מאחר והיא כבר הורישה לו דירה עוד בחייה.

בשנת 1995 ערך אותו בן צוואה אחרת לאם  בה הוא מצורף ליתר אחיו לירושת העיזבון באופן שווה בין כולם בהתעלם מהדירה שכבר קיבל בעבר.
לאחר מותה של האם, טענו היורשים החוקיים שהצוואה בה מחזיק אחיהם מזוייפת מאחר והחתימה אינה חתימתה של האם.
 

בעקבות בקשה להתנגדות לצו קיום צוואה שהגשנו התיק הועבר להכרעת בית המשפט לענייני משפחה.
כאן התברר שהאם לא ידעה קרוא וכתוב והיתה נוהגת לחתום בטביעת אצבע.
בית המשפט מינה גרפולוג שבדק את והשווה מסמכים קודמים בחתימת האם – קופת חולים, בנק, חברת ביטוח... -  למול זו שמופיעה בצוואה החדשה וקבע כי זו האחרונה מזוייפת. האח, מגיש הצוואה המזוייפת, הפסיד כמובן את חלקו בעיזבון שלא היה מגיע לו מלכתחילה ובנוסף חוייב לשלם לאחיו 55 אלף ₪ הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

לקבלת הכוונה וייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

ניתן להתקשר  09-7776190

או למלא את הפרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי

התנגדות לצוואה נטל ההוכחה

לאחר כל הנאמר עד כה בעניין התנגדות לצוואה אך טבעי שהסוגיה הבאה תעסוק בנושא – התנגדות לצוואה נטל ההוכחה. על מי החובה להוכיח שגרסתו נכונה? מגיש הבקשה לצו קיום צוואה או מגיש ההתנגדות? מאחר והנחת היסוד של חוק הירושה נוטה לקבל צוואה מסמך משפטי כשר, הכף נוטה יותר לאשר צוואות מאשר לפסול אותן ולכן במקרים רבים נטל ההוכחה הוא על המתנגד (נטל הראייה). יחד עם זאת, במקרים מסויימים, נטל ההוכחה מונח דווקא על כתפי המבקש לקיים את הצוואה (נטל השיכנוע). כך לדוגמא, במקרים בהם הצוואה נכתבה בכתב יד או כזו שנעשתה בע"פ והוגשה התנגדות לקיומה, יצטרך המבקש צו קיום צוואה להוכיח שמדובר בצוואה כשרה ותקינה. הסייגים רבים, וקיימת קשת רחבה של דוגמאות לכל אחד מהמקרים ועל כך בתוכן הבא.

התנגדות לצוואה בית משפט

חוק הירושה אינו מותיר מקום לדיון, להליך מקדים או לשיקול דעת לא של רשם הירושה ולא של מגישי הבקשה לצו קיום צוואה או המתנגדים לצוואה. כאשר מוגשת התנגדות לצוואה יעביר הרשם את התיק לבית המשפט לענייני משפחה לבירור ופסיקה בעניין ההתנגדות לצוואה בבית משפט. כאן, מתקיים הליך שהוא חריג בנוף המשפטי מאחר והדמות החשובה ביותר שבית המשפט מתבקש לאשש או לפסול את הוראותיה – המוריש - איננו בחיים עוד. מצב נתונים זה מקשה שבעתיים את הוכחת טענות כל אחד מהצדדים - המתנגד לצוואה או המבקש לקיימה. מדובר  בהליך מורכב ורגיש במיוחד ומכאן גם עולה חשיבותו של עורך הדין לצוואות וירושות שמטפל בתיק. הוא זה שידע לגבש דרכי הפעולה, את איסוף הראיות ואת ניהול התיק בבית המשפט כך שהלקוח שלו – בין אם מתנגד ובין אם מבקש לקיים יוכל להוכיח את טיעוניו בצורה המיטבית.

התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת

הגשת התנגדות לצוואה בגלל טענה להשפעה בלתי הוגנת על המצווה (ובקיצור התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת) זו אחת הסוגיות המורכבות ביותר לבירור ופסיקה מאחר ובית המשפט צריך להבחין מתי השפעה במידה מותרת הופכת לבלתי הוגנת. הנה מספר מצבים המובילים להגשת התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת:

הראשון הוא עניין עצמאותו של המוריש והעדר תלותו באחד הנהנים מהירושה. וכבר נבחנו אין ספור פעמים המקרים בהם עקב חולשתו הפיזית, תשישותו הנפשית והצורך בסיוע יום-יומי של המצווה נוצרו מצבי תלות שמשפיע לא הוגן ניצל לטובתו. אל ההגדרה "השפעה בלתי הוגנת" מצטרפים כל אותם מקרים בהם הופעל על המצווה איום, לחץ, תרמית ואף אונס לצוות בניגוד לרצונו החופשי. על כל אלה ועוד בתוכן הבא...

אנחנו פה בשבילך בכל תחומי עריכת דין הקשורים לצוואות וירושות

bottom of page